CNC kovoobrábění

CNC – Computer Numerical Control je číslicově řízené obráběcí zařízení, které je plně programovatelné.

Vývoj

V druhé polovině 20. Století se technologie CNC obrábění potvrdila jako velmi účinný výrobní nástroj. Technologie jako celek šla velmi kupředu , a to přímo úměrně s rozvojem automatizace, počítačové a mikroprocesorové techniky. Zpočátku šlo o systémy automatizované z velké části pouze mechanicky, v dnešní době je řídíme pomocí zařízení s mikroprocesory a počítačovými programy.

CNC obrábění

Obrábět lze téměř jakékoli běžně užívané materiály, které jsou pro výrobu dostupné, ale největší zájem je o obrábění kovů, která dominuje u většiny firem, kde je základem obrábění CNC.

Řízení CNC

Každá CNC jednotka může komunikovat jakýmkoli softwarem na podnikové či CAD/CAM úrovni, kde lze navrhnou obráběcí projekty a lze jasně nastavit parametry hotového produktu. Vlastní ovládací systémovou jednotku jde použít přímo k programování zařízení , kde je důležité znát procesní analogii pro zadávání do počítače přes ovládací jednotku.

Složení

CNC stroje jsou složeny ze dvou hlavních součástí, ze systému řízení a ze soustrojípro vykonávání obrábění CNC obrábění, přičemž silová část CNC má elektropneumatický zdroj, většinou kompresor s nádrží vzduchu.

Parametry CNC obrábění

Všechny veličiny pro obrábění kovů podléhají normalizaci, tedy všechny jednotky vzdáleností, úhlů, rychlostí výroby a dalších, jsou standardní pro obecnou technickou (př. ČSN, EN) nebo speciální podnikovou normu.

Výroba

CNC obrábění kovů není vhodné jen pro středně seriovou a maloseriovou výrobu, ale také pro velkosériovou výrobu (obvykle v počtech 10.000 až 250.000 kusů). CNC je jedním z nejpřesnějších systémů výroby, které jsou k dostání na trhu průmyslu a neustále se možnosti rozšiřují s vývojem aplikované automatizace.

Špičkové možnosti CNC obrábění vám zajistím společnost IXPA-PEMAT.

Technologie CNC obrábění

V dnešní době nejčastějším využitím je založení návrhu v jednom z podporovaných programů CAD/CAM technologie na osobním počítači, návrh je sdružen v soubor, který už má všechny potřebné příkazy k CNC výrobě, přičemž operace zajišťuje postprocesor s možností externí paměti. Po zpracování číslicovým počítačem přechází stroj k začátku výroby a zpracování. Čistě manuální aplikování programu přímo do stroje je časově nevýhodné a využitelné pouze pro malou výrobu (např. drobné předměty, jednoduché součásti).

Vhodné materiály

Nejvíce je zastoupeno CNC obrábění oceli, a to hlavně chromniklové, konstrukční a nerezové. K dalším hojně používaným materiálům patří taky slitiny (např. hliníku a mosazi), litiny a často také plastické hmoty.

Hlavní souvislost materiálů je především s kontrétním vybavením jednotky CNC, která závisí hlavně na nástrojové části, která zajišťuje obrábění a podléhá nejvíce striktnímu dodržování výroby „v pořádku a v normě“.

Základní typy

CNC pro obrábění kovů v základu nabízí:

FRÉZOVÁNÍ, BROUŠENÍ, SOUSTRUŽENÍ, ŘEZÁNÍ, VRTÁNÍ

V praxi bývá využito rozdělení na druhy pouze pro efektivní a časově náročnou výrobu, každá CNC jednotka má ve výrobním procesu svou funkci, např. na jedné jednotce se vyrábí nějaká součást a na další se opracovává dalším způsobem buď ta samá, nebo jiná součást. CNC jednotkal je jakkoli upravitelná, co se týče vybavenosti a technických možností podle potřeby, lze používat třeba unikátní systémy jako třeba pro automatické lisování. Počet CNC jednotek a její typy se dělí tím více, čím větší je produkce a výroba podniku.

Systém obrábění

CNC obrábění probíhá ve třech prostorových osách X, Y, Z které jsou pro stroj základní orientačními prvky. Hlavní parametry obsahují volbu nástroje, který bude činnost provádět, způsob a umístění jeho použití. Všechny úkony musí mít vlastní postup, který je při projektování v CAD/CAM a jiných podnikových systémech pro návrh, dán automaticky. Při mechanickém zadání na stroj se musí tento postup přesně nadefinovat. Celý proces lze kontrolovat, jednotka je bezpečně oddělena od výroby s možností vizuální kontroly přes bezpečné neprůstřelné sklo.Zde je místo pro Vaše názory a komentáře...

You must be logged in to post a comment.